Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska i korytarz Via Carpatia

08 grudnia 2017 | Ekonomia
Violeta Bulc
źródło: materiały prasowe
Violeta Bulc

Niezależnie o czym mówiliśmy w Warszawie z przedstawicielami polskich władz, korytarz Via Carpatia zawsze był na stole – mówi Arturowi Osieckiemu komisarz ds. transportu.

Violeta Bulc

Rz: Jak ocenia pani realizację instrumentu „Łącząc Europę" w sektorze transportu? Wydaje się, że ten nowy mechanizm, który przyniósł krajom członkowskim Unii Europejskiej 24,1 mld euro, w tym Polsce 4,2 mld euro na inwestycje transportowe, się sprawdził?

ŁŁącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) okazał się bardzo dobrze zaprojektowanym mechanizmem. Jest kilka ważnych elementów, które CEF ma, a które złożyły się na jego sukces. Pierwszy to ramy prawne. Wszystkie zasady są jasne i przewidywalne. Wiemy, kiedy, jak i pod jakim warunkami pieniądze będą przyznane na inwestycje transportowe. Po drugie, bardzo ważnym elementem jest reguła „use it or lose it" (użyj lub strać), która bardzo zmotywowała kraje do przygotowania projektów. Swą rolę odegrała również presja czasu, bo kraje wiedziały, że muszą dokonać selekcji naprawdę dobrych projektów. Każde państwo chciało wykorzystać przyznaną mu kopertę narodową. Trzecim czynnikiem o wartości nie do przecenienia okazali się europejscy koordynatorzy korytarzy transportowych Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TENT). To bardzo doświadczone i poważane osoby, m.in. byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego czy ministrowie (red. – jednym z koordynatorów jest dr Paweł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament