Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojskowe plany Unii

08 grudnia 2017 | Świat
Federica Mogherini w otoczeniu ministrów państw UE prezentuje unijną umowę o współpracy wojskowej.
źródło: AFP
Federica Mogherini w otoczeniu ministrów państw UE prezentuje unijną umowę o współpracy wojskowej.

W ramach wspólnej polityki obronnej zgłoszono 17 projektów. Mają na nie iść dziesiątki milionów euro. Polska chce uczestniczyć tylko w dwóch – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Anna słojewska z Brukseli

W poniedziałek ruszy unijna, zacieśniona współpraca w dziedzinie obrony (PESCO). Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do grona zainteresowanych tą formą głębszej integracji w ramach UE dołączą kolejne dwa kraje. – Portugalia i Irlandia zgłosiły akces, razem będzie więc 25 państw – mówi nasz rozmówca z unijnych instytucji.

Do PESCO nie przyłączą się tylko: wychodząca już z Unii Wielka Brytania, Dania (ma traktatowe wyłączenie ze wspólnej polityki obronnej) oraz Malta. Ta ostatnia jest jedyną, która mogłaby dołączyć, ale na razie tego nie zrobi.

Dwa projekty...

Również w poniedziałek ogłoszona zostanie pierwsza lista wspólnych projektów w dziedzinie obrony. Do czwartku po południu obejmowała ona 17 inicjatyw zgłoszonych przez dziesięć państw członkowskich: Włochy, Francję, Niemcy, Hiszpanię, Holandię, Belgię, Grecję, Cypr, Litwę i Słowację....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Zamów abonament