Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miłość oznacza samotność: Rilke i Lou Andreas-Salomé

12 stycznia 2019 | Plus Minus | Fritz J. Raddatz
źródło: materiały prasowe

Tych dwoje waży się na niemożliwe. Chcą być jednością, zgłębiając nawzajem swą naturę. Odkrywają jednak, że skoro tylko każde z nich odnajdzie siebie, utraci partnera.

 

Tajemnica sztuki. Język wzbija się w górę, twardy i przejrzysty zarazem, liryczna proza naznaczona ponadczasowym dostojeństwem i skromnością romańskich katedr. Strojące grymasy kapitele wskazują w dół na naszą nędzę, a jednocześnie odbijają w czarnych kałużach ludzkiej wojny sklepiające się ponad nimi niebo. Niesiony własną literacką sławą, początkowy „galopujący" fragment przydaje zdarzeniom oddechu, nam zaś go odbiera: „Konno, konno, konno – tak przez dzień, tak przez noc, znów przez dzień. Konno, konno, konno. I zmęczeniem męstwo przytłumione, i tak wielka, tak wielka tęsknota. Żadnej góry. Bez kresu równina. Ledwie jedno drzewo róść się waży. Jakieś chaty skulone nędznie u zamulonych studzien. Żadnej wieży. I obraz wciąż ten sam".

Gdyby Rainer Maria Rilke – poeta powrócił właśnie z pierwszej podróży do Rosji, którą odbył razem z Lou Andreas-Salomé; to ona zmieniła mu imię na Rainer [naprawdę jego pierwsze imię brzmiało René – red.] – napisał tylko tych niespełna dwadzieścia stronic, byłby gigantem. Owa historia pewnego chorążego, który rzuca się w bitewny zgiełk i nie wiedzieć gdzie znika, nie jest żadną cause célèbre. Opowieść oraz postacie wchłania język, żadne słowo nie jest w nadmiarze. Zdarzenia rodzą się dzięki mowie, a żadna ich barwa nie jest zbyt wyrazista. Nawet płatek róży, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11253

Wydanie: 11253

Zamów abonament