Dobrowolne umorzenie przestanie być opłacalne
Zysk ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia nie będzie już dochodem z kapitałów pieniężnych. Skutki takiej operacji będą zrównane ze sprzedażą
Co istotne, ustawodawca zdecydował o zróżnicowaniu konsekwencji podatkowych w zależności od trybu umorzenia udziałów lub akcji.
Jak było dotąd
Niezależnie od tego która z form umorzenia udziałów/akcji jest realizowana, na gruncie dotychczasowych przepisów skutki podatkowe w PIT są dokładnie takie same.
Wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi dotychczas było kwalifikowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, co można było uznać za rozwiązanie jak najbardziej uzasadnione i naturalne. Obowiązki płatnika podatku dochodowego ciążyły dotychczas na spółce wypłacającej wynagrodzenie wspólnikowi.
Jak będzie od nowego roku
W trakcie prac w komisjach sejmowych nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o PIT niespodziewanie zdecydowano o wyłączeniu nabycia udziałów/akcji w celu ich umorzenia (czyli czynności zmierzającej do dobrowolnego umorzenia) ze źródła przychodów „dochody z udziału w zyskach osób prawnych”. Tym samym od 1 stycznia 2011 r. wykreślony zostanie art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o PIT.
Mogłoby się wydawać, że wprowadzana zmiana ma wyłącznie charakter porządkowy. Ustawodawca pozostawił bowiem bez zmian art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT dotyczący „dochodu z umorzenia udziałów (akcji)”. Skoro więc oba przepisy dotyczyły tej samej kategorii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta