Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe skutki aportu przedsiębiorstwa

27 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Grzegorz Szysz Grzegorz Maślanko

Jedną z najczęściej wykorzystywanych w ostatnich latach dróg optymalizacji podatkowej było wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Teraz się to zmieni

Wprowadzane od 1 stycznia 2011 r. zmiany w zasadach ustalania wartości początkowej składników majątkowych będących elementem aportowanego przedsiębiorstwa spowodują, że tego rodzaju transakcje nie będą mogły generować dodatkowej „tarczy podatkowej”.

Na przestrzeni ostatnich lat aporty przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw (zcp) były bardzo często wykorzystywane do osiągnięcia korzyści na gruncie podatku dochodowego. W zależności od okresu, w którym były one wnoszone, oraz w zależności od tego jaka spółka je otrzymywała (osobowa czy kapitałowa), zróżnicowany był zakres tych korzyści.

Zakres transakcji bazujących na aporcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, które mogły je przynosić, ulegał stopniowemu ograniczeniu. Do końca 2006 r. przepisy podatkowe umożliwiały przeszacowanie wartości wszystkich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących składnikami aportowanego przedsiębiorstwa lub zcp.

Umożliwiło to wówczas wielu podatnikom znaczące podwyższenie podstawy amortyzacji w spółce, która otrzymała taki aport. Od 1 stycznia 2007 r. według wartości rynkowej można było wycenić wyłącznie składniki majątkowe wcześniej nieujęte w ewidencji wnoszącego aport.

Zwykle było to wykorzystywane w odniesieniu do wykreowanych w ramach prowadzonej działalności znaków towarowych, rzadziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8812

Spis treści
Zamów abonament