Nacjonaliści wybierają konfrontację
Nowa fala zamachów na Korsyce
Nacjonaliści wybierają konfrontację
W nocy z poniedziałku na wtorek sześciu nacjonalistów korsykańskich podejrzewanych o dokonanie większości z ostatnich zamachów bombowych na Korysce zostało przewiezionych do Paryża i oficjalnie postawionych w stan oskarżenia. Jest to fakt bezprecedensowy, od momentu bowiem narodzin ruchu nacjonalistycznego na Korsyce, w połowie lat siedemdziesiątych, żaden akt terrorystyczny nie doczekał się do tej pory swego wyjaśnienia.
Aresztowanie nacjonalistów uważane jest za reakcję rządu Alaina Juppego na zerwanie w połowie sierpnia przez ruch nacjonalistyczny tajnych negocjacji prowadzonych z władzami od końca ubiegłego roku. Ale, jak wskazuje ostatnia fala aktów terrorystycznych na Korsyce, których celem po raz pierwszy były wyłącznie albo budynki administracji centralnej i lokalnej, albo wille polityków korsykańskich blisko powiązanych z Paryżem, również nacjonaliści korsykańscy w ybrali w stosunkach z Paryżem drogę konfrontacji.
Od połowy sierpnia dokonano na Korsyce ponad 20 zamachów bombowych. Ich celem padły m. in. Pałac Sprawiedliwości, siedziba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta