Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia i sprawiedliwość

04 września 1996 | Prawo | KK

Członkowie "reakcyjnych band" stali się działaczami niepodległościowymi

Historia i sprawiedliwość

Sędzia Krzysztof Kauba

W maju bieżącego roku minęło pięć lat od wejścia w życie ustawy pozwalającej na unieważnianie wyroków wydawanych przez sądy PRL w stosunku do działaczy niepodległościowych. W 1991 r. stworzono akt prawny, który odegrał znacznie większą rolę, niż przewidywali autorzy przepisów. Dziesiątki tysięcy wyroków wydanych przez sądy PRL unieważniono właśnie dlatego, że były zgodne z ówczesnym prawem, w szczególności z przepisami konstytucji z 1952 r. Te fakty powinni uwzględnić twórcy nowej ustawy zasadniczej.

Kiedy przygotowywano projekt ustawy z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. nr 34, poz. 149, zm. : Dz. U. z 1993 r. nr 36, poz. 159, z 1995 r. nr 28, poz. 143) ówczesny senator Tadeusz Zieliński podkreślał, że potrzeba unieważnienia niesprawiedliwych wyroków wynika przede wszystkim z przesłanek moralnych, natomiast praktycznych skutków nowych przepisów nie należy przeceniać. Wydawało się to wówczas oczywiste, ponieważ ustawa ukazywała się po 35 latach od zakończenia okresu największych prześladowań. Rzeczywistość nie potwierdziła jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 850

Spis treści
Zamów abonament