Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła zostać prezydentem
Kwaśniewski dłużnikiem Wałęsy
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła zostać prezydentem
Andrzej Anusz
Zwycięstwo w wyborach prezydenckich kandydata postkomunistów spowodowane zostało kandydowaniem Lecha Wałęsy. Większość ludzi nie pamięta, że wybory prezydenckie rozgrywają się w dwóch turach, a w II turze decydującego znaczenia nabiera wielkość elektoratu negatywnego danego kandydata. Wałęsa posiadał go najwięcej, i to przesądziło o sukcesie Kwaśniewskiego.
Dlaczego nie Wałęsa
Bliski realizacji był inny scenariusz wydarzeń, rozpoczęty wmarcu 1995 roku, kiedy kandydatem w wyborach został Adam Strzembosz, I prezes Sądu Najwyższego. W kwietniu 1995 roku w badaniach przedwyborczych CBOS osiągnął 11 proc. poparcia. Ten fakt zadecydował, że kandydatem Unii Wolności na prezydenta został Jacek Kuroń. Miał być kandydatem wyborców głównie o centrolewicowych poglądach.
W tym czasie na zlecenie Grupy Windsor Instytut Badania Opinii i Rynku "Pentor" realizował badania, których wyniki zawarto w raporcie "Nastroje (nielewicowego) elektoratu na pół roku przed wyborami prezydenckimi". Charakterystyczne były przewidywane wyniki głosowania na Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę. Na Kwaśniewskiego mogło głosować 41 proc. badanych, na Wałęsę 17 proc. , jednocześnie 30 proc. stwierdziło, że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta