Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre terminowe kontrakty trzeba wypowiedzieć najpóźniej za miesiąc

05 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

22 sierpnia upłynie dwuletni okres zatrudnienia dla umów na czas określony zawartych 22 sierpnia 2009. Aby nie przekształciły się w stałe, trzeba je rozwiązać między 1 a 5 dniem tego miesiąca

Niespełna dwa lata temu ruszyła lawina umów na czas określony. Dzięki ustawie z 1 lipca 2009 o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035 ze zm.; dalej pakiet antykryzysowy) można je zawierać w nieskończonej ilości do końca 2011 r., o ile w sumie okres terminowego zatrudnienia nie przekroczy 24 miesięcy.

W firmach, które rozpoczęły przygodę z okresowym zatrudnieniem w chwili wejścia pakietu w życie, ten dwuletni okres upłynie 22 sierpnia. Ci pracodawcy pytają co dalej. Nie wiedzą, czy zawierać kolejne kontrakty, a jeśli tak, to o jakim charakterze. Czy następna umowa będzie bezterminowa, a może okresowa traktowana jako pierwsza?

Problem sprawiają też angaże zawarte na czas obowiązywania pakietu, tj. na 28 miesięcy. Te kontrakty należy wypowiedzieć między 1 a 5 sierpnia 2011. Dzięki temu rozwiążą się przed 22 dniem tego miesiąca i nie przekształcą w stałe.

Tyle teoria. W praktyce wielu takich umów rozwiązać nie można, bo pracodawcy nie przewidzieli w nich możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. Sytuacja staje się wtedy patowa i powstaje pytanie, czy zatrudnienie przekraczające dwa lata nie było od początku stałe. Zdania są podzielone.

Dziś, na miesiąc przed upływem pierwszego 24-miesięcznego terminowego zatrudnienia pod rządami pakietu antykryzysowego, krótkie résumé tego, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8970

Spis treści
Zamów abonament