Są zyski, ale niewielkie
Wszystkie fundusze emerytalne miały w tym półroczu dodatnie stopy zwrotu. Średnio zarobiły 2,3 proc., znacznie mniej niż w drugiej połowie 2010 r., kiedy osiągnęły 8 proc.
Fundusz emerytalny Warta przez pierwsze półrocze 2011 r. zarobił 2,54 proc. Daje mu to piąte miejsce w zestawieniu obejmującym ten okres (fundusze, które zajęły cztery pierwsze miejsca, przedstawiliśmy na s. 1). Tak dobry wynik zdarza się Warcie niezbyt często. Piątą pozycję zajmuje jeszcze w rankingu za ostatnie 24 miesiące. W innych okresach (analizowaliśmy okresy od sześciu miesięcy do 11 lat) wypada gorzej. W zestawieniu wyników osiągniętych przez 11 lat znajduje się poza pierwszą dziesiątką.
Za Wartą uplasowało się Pekao z półroczną stopą zwrotu 2,39 proc. W dłuższych okresach fundusz ten ma słabsze wyniki, ale zwykle są one powyżej średniej wyliczonej dla wszystkich funduszy. W okresie od pięciu do ośmiu lat Pekao mieści się w trójce najlepszych.
Dwa kolejne fundusze: Axa oraz Aviva, zamykają grupę z wynikami lepszymi od średniej arytmetycznej stopy zwrotu wszystkich OFE. Przez pół roku fundusze te zarobiły 2,31 proc. (Axa o 0,002 pkt proc. więcej).
Axa w tym roku poradziła sobie lepiej w porównaniu z ostatnimi 12 i 24 miesiącami. Ma też niezłe wyniki w okresie od trzech do dziewięciu lat.
Nieco inaczej jest w przypadku Avivy, drugiego na rynku funduszu pod względem wielkości. Jego wynik za sześć miesięcy jest słabszy od rocznego czy dwuletniego. W dłuższym okresie jest znacznie gorzej. Dopiero w zestawieniu obejmującym wyniki za 11 lat zajmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta