Trzeba starannie prześwietlić godziny robocze lekarzy
Czy radiolodzy mogą pełnić dyżury i pracować w systemie równoważnym? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo w nowej ustawie o działalności leczniczej zabrakło dodatkowych przepisów regulujących te kwestie
Od 1 lipca obowiązuje ustawa z 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654) i wraz z nią nowe zasady czasu pracy dla zatrudnionych w pracowniach radiologicznych, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej i prosektoriów.
Obowiązująca do 31 czerwca ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (akt prawny z 30 sierpnia 1991; DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.) gwarantowała wymienionym pracownikom 5- i 25-godzinny dzień pracy.
Dodatkowo zakazywała zatrudniania ich w systemie równoważnym, a Główna Inspekcja Pracy alarmowała, że nie mogą pełnić dyżurów (w stanowisku GPP-302-4560-154/08/PE urząd stwierdził, że nie wolno ich polecać wszystkim pracownikom korzystającym ze skróconych norm czasu pracy).
Od 1 lipca jest inaczej. Przesądzono, że pracownicy m.in. radiologii
- będą pracować dłużej, tj. 7 godzin 35 minut dziennie oraz 37 godzin 55 minut tygodniowo, i
- mogą świadczyć pracę w systemie równoważnym (nie utrzymano dotychczasowego zakazu zatrudniania ich w tej organizacji czasu pracy).
Tyle teoria.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta