E-mail przed sądem
Wydruk wiadomości przesłanej pocztą elektroniczną ma znaczenie dowodowe w procesie – pisze partner kancelarii Nartowski Trojanowska Adwokaci Spółka Partnerska z siedzibą w Krakowie
Czynności dokonywane „w postaci elektronicznej" lub „przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej" zyskują na znaczeniu nie tylko w obrocie gospodarczym. Często strony postępowania zgłaszają w sądzie dowód w postaci wydruku wiadomości e-mail. Rodzi się przeto pytanie o wartość dowodową wydruku wiadomości przesłanej pocztą elektroniczną.
Dowody elektroniczne, obecnie częściej wykorzystywane w postępowaniu cywilnym, nie są explicite wymienione w katalogu środków dowodowych. Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera zamkniętej listy źródeł dowodowych; dowodem może być wszystko, co ma znaczenie w sprawie.
Dokument i podpis
W odróżnieniu od prawa karnego w prawie cywilnym nie ma jeszcze definicji dokumentu. Przyjmuje się, iż powinien on zawierać trzy składniki: materiał (nośnik), na którym jest sporządzony, oświadczenie woli oraz podpis. Problemy stwarza najczęściej kwestia podpisu. Potwierdza on treść złożonego nad nim oświadczenia i identyfikuje osobę składającą to oświadczenie. W dokumencie tradycyjnym podpis jest integralną częścią dokumentu.
Procedura cywilna zna tu dwa rodzaje dowodów: z dokumentu urzędowego oraz z prywatnego, który nie spełnia wymogów dokumentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta