Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na statku głupców

15 lipca 2011 | Publicystyka, Opinie | Łukasz Warzecha
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Marek Obremski
źródło: Fotorzepa

Groteska, jaką funduje nam rząd Tuska, sięga w jednym momencie szczytu, by za chwilę go przeskoczyć, choć wydawało się, że nic głupszego, bardziej absurdalnego i idiotycznego wymyślić się nie da – zauważa publicysta

Na ławeczce siedzi kobieta. Wokół niej ponure biurowce, wszystko pogrążone w szarościach. Nagle do kobiety zbliża się dziarski młodzieniec, porywa ją do tańca. Wszystko dookoła zaczyna się zmieniać, biurowce wzlatują w powietrze, chodnik także zaczyna fruwać. Para tańczy. Potem kobieta siada z powrotem na ławce, ale otoczenie jest już kolorowe. To filmik mający promować polską prezydencję w Unii Europejskiej. W ostatniej sekwencji pojawia się jej logo: słynne strzałki.

Konia jednak z rzędem temu, kto bez tego logo, widząc spot po raz pierwszy, potrafiłby wskazać, o co w nim chodzi. Mogłaby to być właściwie reklama czegokolwiek: sieci telefonii komórkowej, podpasek, proszku do prania albo szkoły tańca. Co w nim nawiązuje do Polski – obojętnie: nowoczesnej czy tradycyjnej?

Politycy Platformy tłumaczyli, że promować ma nas sam fakt, iż filmik jest stworzony w technice 3D, tak jakby przy dzisiejszych możliwościach technicznych było to coś wyjątkowego. Równie dobrze moglibyśmy się chwalić, że w komórkach w Polsce działa Internet.

Spot ten jest całkowicie zawieszony w próżni, oderwany od jakiejkolwiek czytelnej symboliki czy realiów. I dlatego właśnie, w niezamierzony zapewne przez jego autorów sposób, jest bardzo adekwatny do sytuacji. Taka właśnie, zaledwie trzy miesiące przed wyborami, jest polska polityka: istnieje jako alternatywna rzeczywistość, coraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8979

Spis treści
Zamów abonament