Przedsiębiorca akceptuje projekt umowy zawarty w specyfikacji
Kompleksowe uregulowanie w umowie relacji między zamawiającym a wykonawcą w obecnej rzeczywistości biznesowej wydaje się niemożliwe
Prawo zamówień publicznych zakazuje zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany (art. 144 ust. 1 prawa zamówień publicznych ).
Bez zmian
Treść oferty musi odpowiadać treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz). Zazwyczaj jednym z elementów siwz są istotne postanowienia umowy przyszłej, ogólne warunki lub jej wzór. Wykonawca, składając ofertę, zmuszony jest zaakceptować projekt umowy, który w zasadzie na dalszym etapie nie jest negocjowalny.
Skomplikowane roboty budowlane
Wykonywanie zamówienia (w szczególności robót budowlanych) to proces dynamiczny i skomplikowany. Często nawet sam zamawiający nie jest w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które mogą na ten proces wpłynąć.
Natomiast specyfiką kontraktów długoterminowych jest możliwość ich adaptacji do zmieniających się warunków. Postulat wprowadzenia bardziej elastycznych przepisów znajduje uzasadnienie w świetle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta