Szkolą się młodzi i wykształceni
Mimo dużej oferty kursów za pieniądze z Unii w ostatnich latach nie przybyło dokształcających się Polaków
– Tak naprawdę w dokształcaniu uczestniczą stale ci sami ludzie: młodzi, dobrze wykształceni z dużych miast. Nie udało się natomiast zaktywizować grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy – gorzej wykształconych, zwłaszcza osób po 50. roku życia, których kompetencje są już często zdezaktualizowane – mówi dr Barbara Worek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka raportu przygotowanego w ramach projektu „Bilans kapitału ludzkiego" dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z raportu wynika, że aż 80 proc. dorosłych Polaków nie dokształca się. Nie pomógł wysyp tańszych albo wręcz darmowych, bo dofinansowanych z Unii, szkoleń oferowanych w ostatnich latach.
Nie chcą szkoły
– Wiele dorosłych osób nie uczy się, bo nauka kojarzy im się ze szkołą, czyli przymusem i dominacją innych – uważa Jacek Jakubowski, szef szkoleniowej Grupy Trop. Jego zdaniem barierą są też przestarzałe metody nauczania, czyli akademicko-szkolne kursy, gdy prowadzący to ten,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta