Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istnienie stałej placówki przesądzać może o konieczności rozliczenia VAT

11 października 2011 | Prawo i praktyka | Krzysztof Modzelewski Karol Szelągowski

O tym, gdzie powinna być opodatkowana transakcja między kontrahentami z różnych krajów zrealizowana w innym państwie niż ich siedziba, decyduje m.in. stałe miejsce prowadzenia przez nich działalności. Choć przepisy unijne zdefiniowały to pojęcie, w praktyce rodzi ono wiele kontrowersji

Gdy nabywca towaru lub usługi znajduje się w innym państwie niż państwo dostawcy lub usługodawcy, w celu ustalenia, w którym z tych państw powinno nastąpić opodatkowanie VAT, należy rozstrzygnąć kwestię tzw. miejsca świadczenia. W ustawie o VAT zagadnienie to zostało uregulowane w osobnym dziale V.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 tej ustawy „miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej”.

Obowiązująca definicja miejsca świadczenia nie jest wymysłem polskiego ustawodawcy, lecz skutkiem wdrożenia dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej dyrektywa 112), w której zostało zastosowane to określenie.

Niemniej stwarza podatnikom problemy, ponieważ sugeruje im, że wykonując usługę na terenie właściwości jednego urzędu skarbowego dla kontrahenta z siedzibą, dla której właściwy jest inny urząd skarbowy, wykonawca powinien odprowadzić podatek do urzędu właściwego dla kontrahenta. Tymczasem regulacja ta nie dotyczy dostaw i usług wykonywanych w obrębie jednego państwa, lecz transgranicznych.

Co decyduje

Miejscem świadczenia (państwem opodatkowania) usług na rzecz usługobiorcy będącego podatnikiem VAT jest – zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT – miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9053

Wydanie: 9053

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament