Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwaj główni gracze podzielili Senat. Fiasko Obywateli

11 października 2011 | Kraj | Katarzyna Borowska Piotr Kobalczyk
Najwięcej miejsc w izbie  wyższej zdobyła PO – 63.   Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 31 mandatów.  Dwa będzie miało Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeden mandat przypadł kandydatowi związanemu z inicjatywą Obywatele do Senatu, trzy  – kandydatom niezależnym.
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej miejsc w izbie wyższej zdobyła PO – 63. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 31 mandatów. Dwa będzie miało Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeden mandat przypadł kandydatowi związanemu z inicjatywą Obywatele do Senatu, trzy – kandydatom niezależnym.
Z komitetu Obywatele do Senatu mandat ma tylko Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Z komitetu Obywatele do Senatu mandat ma tylko Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia
Czytaj więcej:

Jednomandatowe okręgi wyborcze wzmocniły polityczną dominację Platformy oraz Prawa i Sprawiedliwości

Aż 63 na 100 mandatów będzie miała w nowym Senacie Platforma Obywatelska – o 11 więcej niż do tej pory. To oznacza, że poprawiając sejmowe ustawy w Senacie, PO nie będzie musiała liczyć się z opozycją.

PiS zdobył 31 mandatów, PSL – dwa. A tylko jeden wywalczył przedstawiciel Obywateli do Senatu. Ta sztuka udała się Jarosławowi Obremskiemu, wiceprezydentowi Wrocławia, który startował z poparciem szefa magistratu Rafała Dutkiewicza.

Trzy mandaty przypadły politykom niezależnym, którzy byli popierani przez partie polityczne. Włodzimierza Cimoszewicza i Marka Borowskiego wspierały zarówno PO, jak i SLD. A w okręgu, w którym startował Kazimierz Kutz, obie partie nie wystawiły rywali.

Jednomandatowe okręgi dla partii

– Wszyscy ci tzw. niezależni kandydaci walczyli o mandat z przyzwoleniem dużych ugrupowań – komentuje dr Jarosław Flis, socjolog z UJ. – Trudno więc mówić o tych przypadkach, że są wyłomem w dominacji dwóch dużych partii w Senacie, ponieważ trzej niezależni walczyli bez konkurentów z PO i SLD. A w okręgu, w którym Jarosław Obremski z Obywateli do Senatu walczył z Leonem Kieresem z PO, kandydata nie wystawił SLD. Tym niewątpliwie ułatwił mu zwycięstwo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9053

Wydanie: 9053

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament