Forma organizacyjnoprawna jest bez znaczenia
Forma organizacyjnoprawna jest bez znaczenia
Stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie należy utożsamiać z zakładem, filią czy oddziałem
Definicja smpdg zawarta w unijnym rozporządzeniu ma ogólny i nieostry charakter. Stąd ustalenie, czy ono istnieje i czy wykonuje lub wykorzystuje samodzielnie daną usługę, nastręcza w praktyce wiele problemów.
Każdy przypadek gdy brak jest trwałej i odrębnej formalnej struktury organizacyjnej działalności, oznacza dla podatników oraz ich kontrahentów ogromne ryzyko podatkowe przy ustalaniu, czy wykonawca lub nabywca usługi ma smpdg w państwie jej fizycznego wykonywania.
Od tego bowiem zależy prawidłowość rozstrzygnięcia, w którym państwie i kto powinien rozliczyć podatek. Prowadzi to w praktyce do wielu nieporozumień i błędów w rozliczeniach, ponieważ każdy przypadek wymaga odrębnej oceny, a pozornie podobne stany faktyczne mogą prowadzić do odmiennych wniosków.
Wydaje się, że dopiero orzecznictwo sądowe oraz interpretacje organów podatkowych mogą poprawić tę ryzykowną dla podatników sytuację.
Różnie w różnych krajach
Sprawę komplikuje to, że w różnych państwach UE dotąd różnie interpretowano pojęcie smpdg. Ocena, czy ono istnieje czy nie, może być w różnych państwach odmienna, co prowadzi do konfliktów.
Przykładowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta