Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pośrednictwo urzędu pracy pozwala zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia

11 października 2011 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Pracodawca może uzyskać wsparcie związane z zatrudnieniem czy też szerzej – korzystaniem z pracy osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy. W grę wchodzą różne refundacje, dofinansowania czy pozyskanie stażysty

Aby przeanalizować pomoc, jaką możemy uzyskać z urzędu pracy, trzeba rozróżnić „wszystkich bezrobotnych”  od „bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy” -patrz ramka na str. 7.

Ustawa z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; dalej ustawa) uzależnia bowiem zakres wsparcia od „przynależności” osoby do jednej z tych grup.

Już na wstępie obowiązki pracodawcy związane z przyjęciem do pracy bezrobotnego są zmniejszone. Z Funduszu Pracy, a nie ze środków firmy, finansowane są koszty badań lekarskich lub psychologicznych mających na celu:

- stwierdzenie zdolności bez-robotnego do wykonywania pracy, uczestnictwa w szkoleniu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych, odbywania stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych,

- określenie szczególnych predyspozycji psychofizycznych wymaganych do wykonywania zawodu.

O możliwości uzyskania wsparcia należy dowiadywać się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Tam również można uzyskać informacje dotyczące  aktualnych możliwości finansowych urzędu, wniosku, zawarcia umowy itp.

Należy bowiem pamiętać, że pracodawca pragnący otrzymać „dotowanego” pracownika powinien pierwsze kroki poczynić do właściwego powiatowego urzędu pracy. Nie mówimy bowiem o formach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9053

Wydanie: 9053

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament