Firma zapłaci za odmowę ponownego zatrudnienia
Gdy pracodawca szuka osób na stanowiska objęte niedawno zwolnieniem grupowym, w pierwszej kolejności musi uwzględnić powrót osób, które wtedy straciły pracę. Inaczej musi naraża się na konieczność wypłaty odszkodowań
Taki obowiązek zakład pracy ma przez rok po zwolnieniu pracownika z przyczyn go niedotyczących. Gdy w tym czasie były podwładny zgłosi chęć powrotu do pracy, firma musi go traktować priorytetowo. Z tego obowiązku może zwolnić szefa jedynie decyzja samego pracownika, który do dawnej pracy nie chce wracać.
Powrót na posadę
Obowiązek ponownego zatrudnienia przewiduje art. 9 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.); dalej ustawa.
Przepis ten ma na celu zapewnienie odzyskania etatu pracownikom zwolnionym w ramach zwolnienia grupowego, w sytuacji gdy ustały już przyczyny rozwiązania z nimi stosunków pracy. Nie dotyczy to jednak wszystkich firm, ale tych, które mogą przeprowadzać grupowe zwolnienia, tj. pracodawców zatrudniających w czasie dokonywania tego zwolnienia co najmniej 20 pracowników.
Istotne jest przy tym, że były pracownik może żądać ponownego zatrudnienia tylko wtedy, gdy został zwolniony w ramach zwolnienia grupowego. Nie może się więc tego skutecznie domagać osoba, która straciła pracę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta