Spóźnione wykonanie decyzji może być kosztowne
Uzyskując warunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację, należy bezwzględnie wywiązać się z nałożonych przez regulatora obowiązków i zrobić to we właściwym terminie
Wolny rynek nie oznacza dowolności. Są sytuacje, gdy firmy muszą się podporządkować pewnym regułom. Przede wszystkim chodzi o największe podmioty, które wykorzystując skalę działalności, mogłyby wykorzystywać swoją dominującą pozycję i zakłócać uczciwą konkurencję.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest instytucją, która ma czuwać nad tym, aby do takich sytuacji nie dochodziło. W niektórych sytuacjach może działać prewencyjnie. Tak właśnie jest w wypadku wydawania zgody na koncentrację. Nie zawsze bowiem prywatne podmioty mogą się łączyć lub przejmować inne firmy, kierując się wyłącznie własnym interesem. Są sytuacje, gdy na takie transakcje potrzebują zgody urzędu.
Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.) zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu, jeżeli:
• łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość miliarda euro,
• łączny obrót na terytorium Polski przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50 mln euro.
Obowiązek zgłoszenia może dotyczyć zamiaru:
• połączenia dwóch lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta