Od odszkodowania do renty wypadkowej jeszcze bardzo daleko
Pracownik, który za cierpienia związane z wypadkiem przy pracy otrzymał w ZUS jednorazową rekompensatę, nie ma co liczyć na rentę, jeśli nie stracił z tego powodu zdolności do wykonywania pracy
Pracownik, który z powodu wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS.
Takie uprawnienie wynika z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Istotny uszczerbek
Tylko więc stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu umożliwia otrzymanie odszkodowania.
Przy czym przez stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast uszczerbkiem długotrwałym jest naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, ale może nastąpić poprawa (art. 11 ust. 2 i 3 ustawy wypadkowej).
Zasady postępowania w tym zakresie reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 2002 w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta