Spór o składkę i ratyfikację
Premiera Donalda Tuska wspierał lider SLD. Waldemar Pawlak z PSL unikał jednoznacznego stanowiska
Wczorajsza debata sejmowa pokazała, że w najbliższych miesiącach czeka nas spór prawny i polityczny o polskie finansowe zaangażowanie w ratowanie strefy euro oraz o sposób ratyfikowania przez Polskę międzyrządowej umowy mającej uratować Unię przed kryzysem. Tłem jest spór o rozumienie suwerenności.
Problemy prawne
Według PiS i Solidarnej Polski przyjęcie rozwiązań zaprezentowanych w Brukseli oznacza wyrzeczenie się części polskiej suwerenności dotyczącej nadzoru nad polityką finansową państwa. Dlatego partia domaga się, by ewentualną zgodę na takie rozwiązania Sejm podjął w specjalnym trybie, większością co najmniej dwóch trzecich głosów. Wówczas PiS i SP dysponują odpowiednią liczbą głosów, by taką ratyfikację zablokować.
Inaczej zagrożenia postrzega premier Donald Tusk. – Niezbędnym warunkiem polskiej suwerenności jest maksymalne bezpieczeństwo finansowe. Nasze, całej Europy i strefy euro – mówił wczoraj w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta