Jakie odszkodowanie za ograniczenie prawa własności nieruchomości
Najczęściej administracyjne utrudnienia w korzystaniu z gruntu wynikają z tzw. władztwa planistycznego gminy
Konstytucja RP w art. 21 i 64 gwarantuje każdemu prawo do własności. Zgodnie z ustawą zasadniczą prawo to może podlegać ograniczeniom wprowadzonym tylko na podstawie ustawy i jedynie w zakresie, w jakim nie naruszają one istoty prawa własności.
W polskim systemie prawnym obowiązuje 21 ustaw regulujących tego typu ograniczenia, z czego 19 limituje prawo własności nieruchomości. Wszystkie spośród owych 19 ustaw przynależą do gałęzi prawa administracyjnego.
Gdzie są bariery
Swoboda inwestowania na nieruchomości napotyka zatem bariery, które można ogólnie nazwać administracyjnymi. Można wśród nich wyróżnić ograniczenia od wprowadzających wymóg zachowania odpowiedniej odległości z sąsiadującymi obiektami danej kategorii (np. kolejowymi) aż do takich, które prowadzą do faktycznej utraty użyteczności przez nieruchomość, której dotyczą.
Część z nich jest skuteczna wobec obywateli z mocy samego prawa, jednak zdecydowana większość wymaga konkretyzacji: bądź w formie aktów prawa miejscowego, bądź indywidualnych decyzji administracyjnych.
W przypadku ograniczeń najdalej ingerujących w prawo własności ustawodawca przewidział możliwość dochodzenia przez właściciela odszkodowania z tytułu utraty bądź istotnego ograniczenia użyteczności nieruchomości.
Plan miejscowy
Najczęstszymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta