Zasady aportu zależą od rodzaju spółki
Wniesienie do spółki cywilnej wkładu polega na przeniesieniu jego własności na wszystkich wspólników
Tryb wnoszenia nieruchomości (gruntowych, budynkowych, lokalowych), użytkowania wieczystego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jako aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki zależy od rodzaju spółki, do której aport jest wnoszony. Zatem w szczególności zależy on od tego, czy jest to spółka cywilna, osobowa czy kapitałowa.
Nieruchomości, użytkowanie wieczyste oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mogą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego do spółek. W praktyce przyjmuje się również, że użytkowanie – ustanowione jako ograniczone prawo rzeczowe, pomimo że jest niezbywalne (art. 254 k.c.) – może być przedmiotem aportu do spółki cywilnej lub osobowej. Jednak w przypadku jednej ze spółek osobowych, tj. spółki komandytowo-akcyjnej, użytkowanie jako prawo niezbywalne nie może być przedmiotem aportu do tej spółki.
Bowiem według art. 126 k.s.h. do spółki tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółek akcyjnych, natomiast stosownie do treści art. 14 § 1 k.s.h. przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta