Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najlepiej wykorzystać możliwości prokuratury

16 grudnia 2011 | Prawo | Andrzej Seremet
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Seremet
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Seremet
Czytaj więcej:

Zmiany organizacyjne w prokuraturze nie ograniczą dostępu obywateli do organów ścigania – przekonuje prokurator generalny

O  prokuraturze pisze się zwykle wtedy, gdy prowadzone są postępowania dotyczące osób powszechnie znanych lub czynów szczególnie bulwersujących opinię publiczną. Prawie niezauważone pozostają natomiast zmiany zachodzące w samej prokuraturze, które, choć nie mają charakteru rewolucyjnego, stopniowo zmieniają jej oblicze.

Kiedy ponad półtora roku temu obejmowałem urząd prokuratora generalnego, zdawałem sobie sprawę, że jednym z większych problemów tej instytucji jest nieprawidłowe rozmieszczenie kadry. Wielu prokuratorów jest przeciążonych pracą, inni mają jej zdecydowanie za mało. Taką sytuację zastałem i niełatwo zmienić ją na lepszą. Próby naprawy z reguły wymagają nowelizacji obowiązującego prawa. Dotyczy to na przykład prokuratury wojskowej. Po przemianach w siłach zbrojnych, a zwłaszcza ich profesjonalizacji i liczebnym ograniczeniu okazało się, że prokuratorów wojskowych jest zdecydowanie zbyt wielu w stosunku do zadań, które im powierzono. Obecnie na statystycznego prokuratora wojskowego przypada wielokrotnie mniej spraw niż na prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej, wliczając w to prokuratury wszystkich szczebli, łącznie z Prokuraturą Generalną.

W prokuraturach wojskowych na koniec ubiegłego roku było zatrudnionych 167 prokuratorów i asesorów wojskowych. Załatwili oni łącznie 2527 spraw, co oznacza 15,13 sprawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9108

Wydanie: 9108

Spis treści
Zamów abonament