Przedsiębiorcy wciąż mają trudności prawidłowej stawki VAT na niektóre
Sprzedawcy m.in. środków higienicznych, leczniczych, odkażających czy wyrobów medycznych, mają często wątpliwości, jaki podatek wykazać na fakturze
Chodzi przede wszystkim o produkty wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT oraz w § 7 i załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do których zasadniczo zastosowanie ma 8 proc. stawka VAT.
Aby jednak można było przyjąć preferencyjną stawkę, towar co do zasady musi mieścić się w określonym grupowaniu PKWiU. A z odpowiednią klasyfikacją jest nieraz problem. Z resztą samo ustalenie symbolu PKWiU, często nie daje bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o właściwą stawkę.
Artykuły podobne do sanitarnych
W pozycji nr 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że 8 proc. stawce podlegają towary mieszczące sięw grupowaniu PKWiU ex 17.22.12.0:
„Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe i akcesoria odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych - wyłącznie:
1) podpaski higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,
2) tampony higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,
3) wata celulozowa, paczkowana,
4) pieluszki, wkładki do pieluch i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt,
5) pieluszki i podobne artykuły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta