Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamawiający musi uważać, by nie zmienić zbyt wiele

11 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Kot

Dopuszczalne jest poprawianie wszelkiego rodzaju błędów, omyłek, nieścisłości i innych „niedoskonałości" oferty, o ile tylko nie spowoduje to zniekształcenia woli wykonawcy w istotnym zakresie, wyrażonej w przedstawionych dokumentach

W toku badania i oceny ofert niedopuszczalne jest (z wyjątkiem postępowania w trybie dialogu konkurencyjnego) prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.

Zakaz zmian w treści oferty nie dotyczy jednak obowiązkowego poprawiania przez zamawiającego w ofercie: oczywistych omyłek pisarskich, oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek, innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty, co wynika z art. 87 ust. 1 i 2 pkt 1 – 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (pzp).

Konieczność czuwania

Obowiązek weryfikacji, czy zaistniały przesłanki z art. 87 ust. 2 pkt 1 – 3 pzp, to jest konieczność poprawienia omyłek i dokonania poprawek, spoczywa na zamawiającym. Zamawiający musi czuwać nad należytym zastosowaniem dyspozycji z art. 87 ust. 2 pkt 1 – 3 pzp, aby przedwcześnie i bezpodstawnie nie odrzucić oferty na skutek pomyłek, które w niej wystąpiły.

Intencją ustawodawcy było uczynienie dopuszczalnym poprawianie wszelkiego rodzaju błędów, omyłek, nieścisłości i innych „niedoskonałości” oferty, o ile tylko nie spowodują one zniekształcenia woli wykonawcy w istotnym zakresie, wyrażonej w ofercie.

Inaczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9128

Wydanie: 9128

Spis treści
Zamów abonament