Po dostarczeniu zagubionego L-4 prawo do zasiłku i wyższej pensji
Jeśli pracownik dostarcza zwolnienie lekarskie z dużym opóźnieniem, przed wypłatą należy sprawdzić, czy się nie przedawniło i o ile je obniżyć. Czasem też trzeba przeliczyć pensję za ten miesiąc
Osoba pozostająca w zatrudnieniu, która chce otrzymać świadczenie pieniężne należne jej np. z tytułu choroby lub sprawowania opieki nad chorym dzieckiem albo członkiem rodziny, musi przedstawić odpowiednią dokumentację. Na jej podstawie płatnik (np. zakład pracy) jest w stanie ocenić to, czy podwładny uprawniony jest do danego świadczenia i oszacować, w jakiej wysokości je wypłacić.
Podstawą ZLA
Jednym z podstawowych dokumentów niezbędnych do wypłaty zasiłku w razie niedyspozycji zdrowotnej jest zaświadczenie lekarskie, wydawane obecnie na druku ZUS ZLA.
Formularz ten zazwyczaj potrzebny jest także do uzyskania zasiłku opiekuńczego, choć w niektórych okolicznościach do wypłaty tego świadczenia wystarczy np. oświadczenie pracownika o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Przy czym do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane jest zawsze oświadczenie na druku ZUS Z-15.
Zatrudniony powinien dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu siedmiu dni od daty, w której je otrzymał (art. 62 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Przyjmuje się, że ubezpieczony otrzymał od lekarza zaświadczenie w terminie jego wystawienia, chyba że ten udowodni, że był to inny dzień....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta