Deweloperzy zaczynają unikać klauzul niedozwolonych
Konkretny zapis w umowie deweloperskiej nie jest uznawany za zakazany, jeżeli został indywidualnie uzgodniony z konsumentem
Czym są niedozwolone klauzule w umowach deweloperskich?
Błażej Czwarnok: Niedozwolone postanowienia umowne w umowach deweloperskich, nazywane również potocznie klauzulami zakazanymi lub abuzywnymi, to takie postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Klauzule takie nie wiążą konsumenta.
Należy przy tym mieć na uwadze, iż dana klauzula nie jest uznawana za niedozwoloną, jeżeli została indywidualnie uzgodniona z konsumentem. Kodeks cywilny wprowadza przy tym domniemanie, iż postanowienie, przejęte z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta, nie zostało uzgodnione z nim indywidualnie.
Zgodnie z kodeksem cywilnym nie są klauzulami niedozwolonymi postanowienia określające główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli są one sformułowane w sposób jednoznaczny.
Kiedy można uznać, że dane postanowienie zostało uzgodnione przez dewelopera indywidualnie z konsumentem?
W tym celu należy wykazać, iż konsument miał rzeczywisty wpływ na treść danej klauzuli, która została ustalona w drodze negocjacji. Dokonanie oceny danej klauzuli, wymaga więc zbadania okoliczności związanych z procesem zawierania konkretnej umowy.
Samo zakomunikowanie treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta