Nabycie złych długów nie podlega VAT
Firma, która na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnie usług
Tak orzekł WSA w Poznaniu 29 grudnia 2011 r. (I SA/Po 804/11).
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że zajmuje się m.in. świadczeniem usług prawnych. Czasami wykonuje też usługi windykacyjne. Klienci niekiedy proponują skarżącej przelew (cesję) wierzytelności na rzecz spółki, która przysługuje klientowi w stosunku do jego osobistego dłużnika jako formę zapłaty za usługi.
Zawarcie porozumienia byłoby umową świadczenia w miejsce wypełnienia, która dokonałaby się poprzez cesję wierzytelności. Celem bezpłatnej umowy miałoby być wyłącznie zaspokojenie roszczeń skarżącej i zwolnienie jej klienta z długu. Porozumienie nie odnosiłoby się do klientów strony, na rzecz których świadczy usługi windykacji, a dotyczyłoby klientów korzystających z innych usług spółki. Nie byłaby to usługa windykacji świadczona dla podmiotu, który przeniósłby prawa do swoich wierzytelności na jej rzecz.
Spółka zadała pytanie, czy nabycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta