Ile odpowiedzialności przedsiębiorcy – lekarza
Jest możliwe przyjęcie solidarnej odpowiedzialności odszkodowawczej placówki zdrowia i medyka za szkodę powstałą w następstwie niewłaściwego wypisania recepty na leki refundowane
Wejściu w życie (1 stycznia 2012 r.) ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (dalej: ustawa) towarzyszy chaos.
Szybka nowela
Środowisko lekarskie, zobligowane do sprawdzania uprawnień pacjentów do otrzymania leku po cenie refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, protestuje przeciw dodatkowym obowiązkom nałożonym na lekarzy. Sprzeciwia się też określonym w ustawie sankcjom na wypadek nieuzasadnionego przepisania osobie nieuprawnionej leku refundowanego.
Wielu lekarzy albo odmawia wystawiania recept na leki po cenie refundowanej, albo stosuje na receptach pieczątki z adnotacją, że refundacja leku zależy od decyzji NFZ. Część lekarzy zdecydowała się na zastąpienie nazw handlowych leków refundowanych wskazywaniem ich składnika, który podlega refundacji. Na skutek protestu lekarzy doszło do częściowej nowelizacji ustawy.
Zgodnie z nowelą, w ustawie uchylono ustęp, który przewidywał, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, to będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, mają być objęci abolicją.
Impas trwa
Nie wszystkie środowiska lekarskie zrezygnowały z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta