Mniejsza danina od zdewastowanej hali
Jeśli grunt lub budynek nie są i nie mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej ze względów technicznych, przedsiębiorca może płacić niższy podatek od nieruchomości
Natomiast w przypadku budowli w złym stanie technicznym uniemożliwiającym ich wykorzystywanie w działalności gospodarczej przedsiębiorca w ogóle nie musi płacić podatku.
Firma płaci więcej
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej ustawa) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle, które są w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami i gruntów pod jeziorami. Przepis ten formułuje podstawową zasadę opodatkowania podatkiem od nieruchomości przedsiębiorców.
Zgodnie z nią sposób wykorzystywania przez przedsiębiorcę nieruchomości nie wpływa na wysokość podatku od nieruchomości. O tym, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany zapłacić od nieruchomości (gruntu, budynku czy budowli) wyższy podatek, decyduje wyłącznie sam fakt ich posiadania. Decyzja przedsiębiorcy o wykorzystaniu nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej nie ma zatem żadnego wpływu na wysokość podatku od nieruchomości.
Jeśli podmiot prowadzący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta