Przejściowe nieużywanie też uprawnia do obniżenia stawki
Niektóre sądy uważają, że w czasie remontu przedsiębiorca nie może płacić niższego podatku od nieruchomości
Trudno się z tym zgodzić. Podstawowy zarzut wobec niekorzystnego dla przedsiębiorców stanowiska sądów administracyjnych dotyczącego braku możliwości obniżenia podatku od nieruchomości w złym stanie technicznym odnosi się do akcentowanej przez te sądy kwestii nieodwracalnej możliwości wykorzystywania gruntu, budynku lub budowli w działalności gospodarczej ze względów technicznych.
Z poglądu tego wynika, że jeśli względy techniczne mają charakter przejściowy, to grunt, budynek czy też budowla nadal powinny być opodatkowane według stawki właściwej dla działalności gospodarczej.
Przepis mówi o dwóch warunkach
Wyrażane w tym zakresie stanowisko nie wynika jednak z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przypomnieć w tym miejscu należy, że w przepisie tym wskazano jedynie, iż za nieruchomości niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się grunty, budynki lub budowle, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.
W użytym przez ustawodawcę wyrażeniu: „nie są i nie mogą być”, nie należy dopatrywać się nieodwracalnego charakteru względów technicznych – ustawodawca chciał jedynie zaakcentować, że względy techniczne muszą w danym momencie uniemożliwiać wykorzystywanie nieruchomości w działalności gospodarczej.
Użyte w tym przepisie sformułowanie:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta