Księgowa nie odśnieży chodnika
Sprzątaczka ani portier nie odmówią wykonania polecenia usunięcia śniegu sprzed budynku firmy. Nie ma znaczenia, że zwykle wykonują inne czynności
Decydująca jest tu treść art. 22 § 1 i art. 100 § 1 k.p. Pierwszy wskazuje, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania zadań określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i w czasie przez niego wyznaczonym.
Z kolei pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Drugi przepis mówi zaś o tym, że zatrudniony ma obowiązek wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Innymi słowy, pracownik może odmówić wykonania polecenia szefa wtedy, gdy:
• nie dotyczy ono pracy (np. przełożony żąda, aby po pracy pomagać w budowie jego domu),
• jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (np. żądanie przenoszenia rzeczy o wadze przekraczającej dopuszczalne normy) lub
• jest sprzeczne z umową o pracę (np. polecenie, aby księgowa umyła okna w biurze).
Na początku informacja
Pracodawca ma obowiązek zaznajomić osoby podejmujące u niego pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta