Kiedy można zlicytować sąsiada-dłużnika
W jakich sytuacjach właścicielowi mieszkania grozi licytacja komornicza lokalu? Czy jeśli zalega wspólnocie z opłatami za mieszkanie, może ona żądać jego sprzedaży? Za ile można kupić taką nieruchomość?
Rz: W jakich przypadkach najczęściej dochodzi do licytacji mieszkania? Proszę o przykłady z życia.
Tomasz Ludwik Krawczyk: Egzekucja z nieruchomości jest sposobem prowadzenia egzekucji zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu administracyjnym. Teoretycznie zatem egzekucja z lokalu grozi w przypadku każdej zaległości, w realizacji wykonalnego wyroku sądu (lub innego tytułu egzekucyjnego) lub wykonalnej decyzji administracyjnej.
Ale w postępowaniu cywilnym wierzyciel ma obowiązek wybrać spośród skutecznych sposobów egzekucji ten, który będzie najmniej dotkliwy dla dłużnika. Z kolei ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wyraźnie zaznacza, iż z nieruchomości może być przeprowadzona egzekucja tylko wtedy, gdy zastosowanie innych środków egzekucyjnych nie było możliwe lub okazało się bezskuteczne.
Trzeba pamiętać, że prowadzenie egzekucji z nieruchomości wiąże się dla wierzyciela z obowiązkiem zaliczkowego poniesienia istotnych kosztów, np. związanych z wyceną nieruchomości (choć ostatecznie, co do zasady, płaci je jednak dłużnik). Wreszcie egzekucja z lokalu trwa zwykle dłużej niż np. z rachunku bankowego czy nawet rzeczy ruchomych.
Czyli w praktyce kiedy lokal trafi na licytację?
Egzekucja z nieruchomości jest stosowana, gdy inne sposoby egzekucji zawiodą, a także przy wyższych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta