Jak nie paść ofiarą zatoru
Co roku sądy w Polsce ogłaszają bankructwa 400 – 800 przedsiębiorstw. Są wśród nich nie tylko firmy, które nie poradziły sobie z wyzwaniami rynku w warunkach kryzysu, ale także nierzadko producenci poszukiwanych produktów i dostawcy cenionych usług, z powodzeniem konkurujący z krajowymi i zagranicznymi rywalami.
Bankructwo nieźle skądinąd prosperującej firmy to nie tylko przypadek czy pech, lecz zwykle także skutek niewykorzystania przez jej zarząd metod i narzędzi pozwalających się uchronić przed utratą płynności finansowej. Powoduje ją najczęściej nieuzyskanie na czas od odbiorcy lub odbiorców zapłaty za dostarczone towary czy wykonane usługi. W efekcie na rachunkach firmy może z dnia na dzień zabraknąć środków na odprowadzenie podatków, składek ZUS, wypłatę wynagrodzeń.
Trudno jednocześnie liczyć, że uda się z tej sytuacji wyjść, zwiększając produkcję i sprzedaż, bo nie ma za co kupić np. surowców. Można utracie płynności natomiast zapobiec, sprawdzając wypłacalność i wiarygodność partnerów handlowych, właściwie konstruując umowy handlowe, ubezpieczając należności, wykorzystując faktoring, czyli cesję wierzytelności, a także gdy inne środki zawiodły – profesjonalną windykację.
Sposoby na dłużnika
Jak wynika z badań, w ostatnich kryzysowych latach aż ok. 80 proc. towarów i usług polskie przedsiębiorstwa sprzedają,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta