Bariery dalszych reform
Najważniejszą, strategiczną bronią w konkurencji międzynarodowej jest kształt ładu instytucjonalnego
Bariery dalszych reform
W ostatnich latach bardzo często patrzyliśmy na reformy gospodarcze (instytucjonalne i strukturalne) przez pryzmat woli politycznej ich realizacji. Była to naturalna reakcja na kunktatorstwo reformatorskie obecnej koalicji rządowej, która dzięki zdecydowanej przewadze w parlamencie miała w porównaniu z rządami postsolidarnościowymi znacznie większe pole manewru w tym zakresie. Po siedmiu latach transformacji nadszedł jednak czas, by na całe to zagadnienie spojrzeć nieco szerzej i głębiej.
Jaki kapitalizm
Tworzenie nowego ustroju społeczno-gospodarczego w Polsce można by przyrównać do budowy wieży Babel. Daleko jeszcze do jej zakończenia, a już języki się pomieszały i prace budowlane ustają. Niektórzy uczestnicy przedsięwzięcia co szybciej urządzają się -- zajmując jak największą liczbę pomieszczeń -- nie bacząc na to, że część pięter w ogóle nie została zbudowana i że nie ma jeszcze dachu. Inni opuścili z niesmakiem i frustracją plac budowy, mając poczucie, że uczestniczyli w nie swoim przedsięwzięciu. Jeszcze inni czekają biernie na przysłowiową "mannę z nieba", uważając, że im się ona należy (bo w końcu: "mają takie same żołądki") . Dla większości niejasne jest, czy jest jakiś plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta