Dopuszczalność umarzania papierów wartościowych
Dopuszczalność umarzania papierów wartościowych
Marek Michalski
Papiery wartościowe są specyficznym przedmiotem obrotu cywilnoprawnego, gdyż z natury ich wynika ścisłe powiązanie między dokumentem a ucieleśnionym w nim prawem podmiotowym. Charakter więzi łączącej materialny nośnik z prawem decyduje o przypisaniu mu waloru papieru wartościowego. Fundamentalne znaczenie dla dokonania jurydycznej oceny tejże relacji przyznać należy rozstrzygnięciu o obowiązywaniu bądź nieobowiązywaniu na gruncie prawa papierów wartościowych zasady numerus clausus papierów wartościowych.
Zasada numerus clausus papierów wartościowych oznacza, iż za papier wartościowy uważa się jedynie taki dokument, któremu wyraźny przepis prawa przyznaje cechę stanowiącą element konstytutywny dla papieru, przez co odróżnia go pod względem rodzajowym od kategorii dokumentów dowodowych. W polskim systemie prawnym brak ogólnej legalnej definicji papieru wartościowego (chociaż art. 2 pkt. 1 ustawy z 22 marca 1991 r. --Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239 z póź. zm. ) podaje definicję, którą odnosi do zakresu tej ustawy. Mimo to ustawodawca sprecyzował relację zachodzącą w układzie prawo--dokument, wskazując przez to zakres przedmiotowy pojęcia "papier wartościowy". ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta