Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy giganty

30 października 1996 | Gazeta | WD

Wielkie wodospady świata

Trzy giganty

Wielkie wodospady zawsze były magnesem przyciągającym miłośników natury i turystów. Wśród niezwykłych zjawisk przyrodniczych z dynamizmem wodospadów może konkurować chyba tylko wzburzone morze i buchające gejzery. Jest coś urzekającego w huku mas spienionej wody. Podczas moich wędrówek po świecie udało mi się zobaczyć na własne oczy całą "Wielką Czwórkę": od położonej w centrum cywilizowanego świata Niagary do ukrytego w wenezuelskiej dżungli Angela. .. Ponieważ Niagara jest stosunkowo dobrze znana i często opisywana, skupię się na pozostałych trzech "gigantach".

Iguasu

Wzdłuż rzeki o nazwie Iguasu -- Wielka Woda -- przebiega granica między Argentyną i Brazylią. Kilkanaście kilometrów od swojego ujścia do Parany rzeka pokonuje wysokie progi. Już przy hotelu zbudowanym po brazylijskiej stronie granicy słychać nieustanny szum i głuchy pomruk spadającej wody, ale nic jeszcze nie zapowiada rozmiarów spektaklu, który rozpoczyna się nieco niżej, na początku betonowej ścieżki biegnącej zboczem kanionu. Tak, oczekiwałem dużego wodospadu, ale to, co zobaczyłem, przeszło moje wszelkie wyobrażenia. Naprzeciwko, po drugiej stronie szerokiego wąwozu ciągnie się skalny próg, na ponad trzy kilometry długi. Masy spienionej, rdzawej wody spadają z niego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 899

Spis treści
Zamów abonament