Sockapitalizm do korekty
Joshua Muravchik, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych
Barack Obama przekonuje, że nierówności w dochodach wypaczają demokrację i „amerykański sen". Jego zdaniem postulowane przez republikanów niższe podatki i większa deregulacja gospodarki nie działają. Czy to zapowiedź większych wydatków rządowych?
Joshua Muravchik: Obama jest najbardziej demagogiczny z prezydentów, których pamiętam. Zgrabnie się wypowiada, ma dobrą prezencję, jest elokwentny. Ale myślę, że całe to zadęcie przeciwko bogaczom, wszystkie postulaty ratowania klasy średniej przekształcą się po prostu w wyższe podatki dla najzamożniejszych. Wprowadził już jeden olbrzymi program zwiększenia wydatków, jakim była reforma zdrowia. Ale nawet ją próbował przedstawiać tak, jakby jej celem było obniżanie wydatków. Jakie to było niedorzeczne! Jak można dodać do systemu ubezpieczeń zdrowotnych 50 milionów osób i obniżyć koszty jego funkcjonowania?!
Nie jestem twardogłowym konserwatystą. Gdyby Obama miał odwagę powiedzieć: jest 50 milionów nieubezpieczonych osób, powinniśmy dać im ubezpieczenie zdrowotne, bo chociaż będzie nas to kosztować ogromnie dużo, to jest to po prostu słuszne, poparłbym go. Ale on zachował się bardzo nieuczciwie. Już wtedy bał się otwarcie powiedzieć, że chce wydawać więcej. Nie spodziewam się więc, aby forsował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta