PGE planuje wielkie inwestycje
Polska Grupa Energetyczna przedstawiła nową strategię na lata 2012 – 2035. Planowane w tym czasie inwestycje w nowe moce wytwórcze mogą kosztować 330 mld zł. Elektrownia jądrowa w 2025 r., a nie w 2020 r.
Ambitne plany inwestycyjne PGE zaskoczyły rynek. – Spółka ta już teraz jest największą grupą energetyczną w kraju i osiąga ponadprzeciętne marże, a przyjęta strategia spowoduje, że jeszcze bardziej ucieknie konkurencji – mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.
Budowa nowych mocy wytwórczych ma służyć zastąpieniu dotychczasowych bloków, które z powodu sędziwego wieku będą systematycznie wygaszane. Najważniejsze inwestycje to budowa dwóch bloków po 900 MW na węgiel kamienny w Elektrowni Opole (termin oddania 2017/2018 r.) i bloku 460 MW na węgiel brunatny w Elektrowni Turów (2018 r.).
W strategii znalazły się też inwestycje gazowe, których realizacja nie była do tej pory oczywista, jak chociażby budowa bloku w Puławach. PGE w latach 2015 – 2018 uruchomi ponadto obiekty zasilane paliwem gazowym w Gorzowie, Bydgoszczy, Lublinie i Pomorzanach o łącznej mocy 1300 – 1700 MW.
Większe od spodziewanych są też projekty farm wiatrowych. Spółka chce mieć w portfelu 1000 MW farm lądowych i dwa razy więcej mocy w siłowniach zlokalizowanych na morzu.
Zaskoczeniem dla ekspertów jest możliwość sprzedaż przed rokiem 2015 do 50 proc. udziałów w Elektrowni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta