Nieszczęśliwe zdarzenie w firmie nie oznacza zaraz wypłaty świadczeń
Rażące niedbalstwo pracownika lub nadużycie alkoholu to przyczynienie się do wypadku przy pracy. Niemal pewne jest jednak, że w takiej sytuacji ZUS go nie uzna i nie przyzna pokrzywdzonemu świadczeń
Pracodawcy mają kłopot z określeniem, czy nieszczęśliwe zdarzenie było wypadkiem przy pracy i czy w związku z tym pracownik powinien uzyskać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Jest to o tyle istotne, że często decyzje pracodawców kwestionuje później ZUS, który nie uznaje zdarzenia za wypadek przy pracy. Niekiedy określa zaś, że mimo zaistnienia wypadku pracownik nie ma prawa do świadczeń wypadkowych.
W praktyce powoduje to u pracodawców problemy np. z nadpłaconym zasiłkiem chorobowym czy niedopłatą składek społecznych. Aby tego uniknąć, warto przeanalizować, jakie cechy decydują o tym, że określone zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Przyda się też wiedza, kiedy mimo doznanego uszczerbku wskutek takiego nieszczęścia pracownik nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego >patrz ramka.
Co musi zrobić pracodawca
Określa ją art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa wypadkowa). Przyjmuje się, że
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta