Jak zbudować duże centrum handlowe
Podstawowym dokumentem, który musi uzyskać inwestor planujący realizację supermarketu, jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę
Przepisy prawa budowlanego oraz praktyka ich stosowania przez administrację nie ułatwiają życia inwestorom. Zanim zostanie wbity w ziemię symboliczny pierwszy szpadel, trzeba zebrać pokaźną ilość dokumentów, zgód, uzgodnień i decyzji.
O ile w przypadku niektórych procedur uciążliwa jest jedynie ich długotrwałość, wymagająca zaangażowania znacznych środków, o tyle są też inwestycje wymagające spełnienia takich wymogów, by oddać je do użytku, o których niewiele osób wie. Tego typu problemy pojawiają się przy budowie obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. mkw. na terenach, gdzie brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Co jest potrzebne
Podstawowym dokumentem dla inwestora, który chce wybudować centrum handlowe, jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Przed jej wydaniem organ weryfikuje m.in. zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (plan miejscowy) albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu (tzw. decyzja WZ). W praktyce zatem albo istnieje obowiązujący plan miejscowy, albo inwestor musi najpierw uzyskać decyzję WZ.
Są jednak kategorie obiektów, których umiejscowienie jest na tyle istotne dla lokalnego ładu przestrzennego, że prawo nie zezwala na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta