Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliscy nieznajomi

18 lutego 2012 | Plus Minus | Łukasz Warzecha
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Jak globalna sieć zmienia nasz sposób myślenia o świecie i innych ludziach?

Wątpliwe, czy Johannes Gutenberg zdawał sobie sprawę, że swoim wynalazkiem ruchomej czcionki rozpoczął epokę współczesności. Stało się tak, gdyż był to szczególny rodzaj technologicznej innowacji. Takiej, która nie tylko ułatwia nam życie, ale też zmienia sposób ludzkiego myślenia i relacje między ludźmi.

Wbrew pozorom, takich wynalazków nie było wiele. Można do nich zaliczyć choćby silnik parowy, a w konsekwencji powstanie kolei, bo to ono odmieniło sposób postrzegania przestrzeni, a co za tym idzie – kontakty między ludźmi. Podobnie jak ponad sto lat później stworzenie regularnego transportu lotniczego.

Z kolei wynalazek telegrafu kompletnie zmienił sposób rozprzestrzeniania się informacji, a więc i tempo biegu zdarzeń na świecie. Żeby to zrozumieć, wystarczy sobie wyobrazić, że wcześniej informacja z Europy do  Ameryki podróżowała tyle, ile wiozący ją ludzie, płynący statkiem, a więc co najmniej kilka dni. Po położeniu pierwszej oceanicznej linii telegraficznej ten czas skrócił się do kilku sekund. Telefon komórkowy przesunął nas jeszcze dalej, gruntownie redefiniując pojęcie prywatności i osiągalności.

Gutenberg nie był w stanie przewidzieć przełomu, jaki niósł ze sobą jego wynalazek. Trudno powiedzieć, czy wynalazcy Internetu zdawali sobie sprawę z tego, jakie skutki będzie miało dla świata upowszechnienie sieci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9161

Wydanie: 9161

Spis treści
Zamów abonament