Państwo i Kościół muszą się rozliczyć
Lista spornych spraw między episkopatem i rządem się zmniejsza. Budzi jednak ogromne emocje
Naczelny Sąd Administracyjny uznał wczoraj, że podmioty kościelne mogą ubiegać się o zwrot zabranego im mienia z tytułu ustawy o gospodarce nieruchomościami. I nie ma znaczenia, czy robiły to wcześniej w Komisji Majątkowej, czy też nie złożyły do niej wniosku. To oznacza, że sprawy regulacji majątkowych w pełni przechodzą pod orzecznictwo sądowe.
Tym samym lista spraw niezałatwionych między państwem a Kościołem, które są peerelowskim spadkiem, zmniejszy się. Nie jest już ona długa, ale jest gorąca, bo dotyczy kwestii finansowych.
Peerelowskim spadkiem, ponad 20 lat po jego upadku, jest Fundusz Kościelny, który rząd chce rozwiązać na podstawie umowy z Kościołem lub bez niej. Tymczasem wciąż wraca sprawa Komisji Majątkowej, która oddawała majątek zabrany z pogwałceniem peerelowskiego prawa.
– Fundusz Kościelny i Komisja Majątkowa to jest bęben...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta