Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krzemowi maklerzy

18 lutego 2012 | Plus Minus | Piotr Zając

„Sztuczna inteligencja tak mocno integruje się z giełdowym otoczeniem, że pewnego dnia zastąpi w nim inteligencję ludzką" – powiedział jeden z futurologów w roku 2006 r. Te słowa okazują się prorocze

Co miał na my­śli Raymond Kurz­we­il, mó­wiąc o sztucz­nej in­te­li­gen­cji? Cho­dzi­ło mu o pro­gra­my two­rzo­ne przez in­for­ma­ty­ków za­trud­nio­nych w ame­ry­kań­skich fun­du­szach in­we­sty­cyj­nych. Za­da­niem tych pro­gra­mów jest mo­ni­to­ro­wa­nie ryn­ku gieł­do­we­go i sa­mo­dziel­ne za­wie­ra­nie trans­ak­cji. Ob­ser­wu­ją one mi­liar­dy gieł­do­wych ope­ra­cji i po­szu­ku­ją po­wta­rzal­nych za­cho­wań kur­sów. Trak­tu­ją ry­nek jak sta­ty­styk wy­ni­ki an­kie­ty: zbie­rają da­ne i szu­ka­ją okre­ślo­nych za­leż­no­ści. Ty­le że kom­pu­ter, znacz­nie szyb­szy od czło­wie­ka, mo­że ana­li­zo­wać ry­nek w cza­sie rze­czy­wi­stym. Pro­gram na­mie­rza oka­zję i wy­sy­ła od­po­wied­nie zle­ce­nie na gieł­dę. Ta­kich ope­ra­cji wy­ko­nu­je ty­sią­ce w cią­gu se­kun­dy. Nie li­czy się zysk z po­je­dyn­czej trans­ak­cji, lecz wy­nik ca­ło­ścio­wy.

Ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9161

Wydanie: 9161

Spis treści
Zamów abonament