Upływ terminu na wniesienie odwołania nie zawsze przesądza o przegranej
Jeśli organ podatkowy nie zapewnił stronie czynnego udziału w postępowaniu, to nawet prawomocna decyzja może zostać zmieniona. Wymaga to jednak wniosku podatnika
Zazwyczaj podatnicy, względem których organ podatkowy prowadzi postępowanie podatkowe, są jego świadomymi uczestnikami. Niekiedy jednak o prawomocnej decyzji podatkowej strona dowiaduje się dopiero w momencie zajęcia jej rachunku bankowego przez naczelnika urzędu skarbowego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jedną z najczęstszych jest zmiana numeracji w budynku, gdzie mieści się siedziba firmy albo jej przeniesienie w inne miejsce.
Teoretycznie nie powinno to negatywnie wpłynąć na sytuację prawną podatnika, bowiem to na organie podatkowym ciąży obowiązek właściwego zawiadomienia o wszczęciu postępowania. W praktyce zdarza się jednak, że zmiana adresu przedsiębiorcy odnotowana jest w urzędzie z opóźnieniem (mimo że podatnik o niej poinformował).
Może się zatem okazać, że w międzyczasie organ podatkowy zdołał przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, doręczając wszelkie pisma na znany mu adres podatnika w tzw. trybie zastępczym >patrz ramka.
Strona ma wiedzieć o postępowaniu
Warto podkreślić, że organ podatkowy powinien dążyć do tego, by strona miała zapewniony czynny udział w toczącym się względem niej postępowaniu. Tym samym ma on obowiązek dołożyć wszelkich wysiłków, aby strona zapoznała się przynajmniej z postanowieniem o wszczęciu postępowania. To gwarantuje bowiem, że strona wie o działaniach organów skarbowych. Potwierdza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta