Batalia o Króla Maciusia
Koalicja Otwartej Edukacji chce, by dzieła Korczaka były własnością publiczną. Instytut Książki się nie zgadza
70 lat po śmierci Janusza Korczaka wygasa obowiązek płacenia tantiem za publikację jego dzieł. Trzeba tylko odprowadzić symboliczną opłatę do funduszu „martwej ręki", wspierającego młodych twórców.
Janusza Korczaka zamordowano w Treblince. Wojna wszystko skomplikowała.
Maciuś i kopalnie
– Ostatnie relacje dotyczące życia autora „Króla Maciusia Pierwszego" pochodzą z 6 sierpnia 1942 r. – mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. – Dokładnych okoliczności śmierci ustalić się nie udało. W takich sytuacjach, zgodnie z powojennym prawem, sądy przyjmowały, że oficjalną datą śmierci jest 9 maja 1946 r.
Dlatego dzieła pedagoga mają się znaleźć w domenie publicznej dopiero za cztery lata.
– Potencjalni spadkobiercy zostali zgładzeni w Holokauście, więc cały dorobek po Januszu Korczaku stał się własnością państwa – dodaje Gauden.
W czasie transformacji systemowej spadkobiercą po Korczaku stało się Ministerstwo do spraw Prywatyzacji, głównie zarządzające fabrykami, hutami i kopalniami. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta