Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W którym kraju profesor cudzoziemiec rozliczy się z polskiej pensji

27 marca 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

To, gdzie powinny być opodatkowane dochody zagranicznego pracownika uczelni lub szkoły w Polsce, zależy od postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem jego stałego miejsca zamieszkania

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) tu osiąganych (ograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 3 ust. 2b pkt 1 tej ustawy za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności dochody (przychody) z pracy tu wykonywanej na podstawie stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.

Ten przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a ustawy o PIT). Zazwyczaj umowy przewidują, że gdy zagraniczny pracownik uczelni lub szkoły przebywa w Polsce krócej niż dwa lata, to jego dochody nie będą opodatkowane w Polsce. Przekroczenie tego limitu powoduje utratę zwolnienia od początku. Są jednak wyjątki od tych zasad.

Nauczyciel Australijczyk

Najlepiej zinterpretowanym przepisem dotyczącym opodatkowania zagranicznych pracowników uczelni i szkół jest art. 21 umowy zawartej między Polską i Australią (DzU z 1992 r. nr 41, poz. 177). Wypowiedział się na ten temat Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lipca 2011 r. (II FSK 258/10).

Z regulacji tej wynika, że jeżeli profesor lub nauczyciel, który ma miejsce zamieszkania w Australii, przybywa do Polski na okres nieprzekraczający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9193

Wydanie: 9193

Spis treści
Zamów abonament